Program Committee

Program chairs

  • Antti Ukkonen (University of Helsinki)
  • Arno Siebes (Utrecht University)
  • Other chairs here

Senior program committee members

  • Jaakko Hollmén (Aalto University)
  • Allan Tucker (Brunel University)
  • Michael Berthold (University of Konstanz)
  • Hendrik Blockeel (Katholieke Universiteit Leuven)
  • Matthijs van Leeuwen (Leiden University)
  • Frank Klawonn (Ostfalia University of Applied Sciences)
  • Elizabeth Bradley (University of Colorado Boulder)
  • Nada Lavrač (Jozef Stefan Institute)
  • Tijl De Bie (Ghent University, Data Science Lab)
  • Stephen Swift (Brunel University)
  • Panagiotis Papapetrou (Stockholm University)
  • Hannu Toivonen (University of Helsinki)

Program committee members

  • Ling Luo (CSIRO)
  • José Luis Balcázar (Universitat Politècnica de Catalunya)
  • Peter van der Putten (LIACS, Leiden University & Pegasystems)
  • Leishi Zhang (Middlesex University)
  • Francois Jacquenet (Laboratoire Hubert Curien)
  • Maria Bielikova (Slovak University of Technology in Bratislava)
  • Fabrizio Angiulli (DEIS, University of Calabria)
  • Frank Takes (University of Amsterdam (CORPNET) and Leiden University (LIACS))
  • Miguel A. Prada (Universidad de Leon)
  • Edward Cohen (Imperial College London)
  • Stefan Rueping (Fraunhofer)
  • Gustavo Batista (University of São Paulo)
  • Kaustubh Raosaheb Patil (Massachusetts Institute of Technology)
  • Mykola Pechenizkiy (Eindhoven University of Technology)
  • Paulo Cortez (University of Minho)
  • Petra Kralj Novak (Jozef Stefan Institute)
  • Alexandra Poulovassilis (Birkbeck College, University of London)
  • Jan N. van Rijn (Leiden University)
  • Albrecht Zimmermann (Université Caen Normandie)
  • Marc Plantevit (LIRIS – Université Claude Bernard Lyon 1)
  • Anton Dries (Katholieke Universiteit Leuven)
  • Mohamed Nadif (university paris descartes)
  • José Del Campo-Ávila (Universidad de Málaga)
  • George Magoulas (Birkbeck College)
  • Christian Borgelt (Otto-von-Guericke-University of Magdeburg)
  • Paula Brito (University of Porto)
  • Andre de Carvalho (University of São Paulo)
  • Maarten Van Someren (University of Amsterdam)
  • Brett Drury (Scicrop)
  • Indre Zliobaite (University of Helsinki)
  • Ulf Johansson (Jönköping University)
  • Irena Koprinska (The University of Sydney)
  • Loïc Cerf (Universidade Federal de Minas Gerais)
  • Veronica Vinciotti (Brunel University)
  • Niklas Lavesson (Blekinge Institute of Technology)
  • Ad Feelders (Utrecht University)
  • Jose A. Lozano (The University of the Basque Country)
  • Ulf Brefeld (Leuphana Universität Lüneburg)
  • Roberta Siciliano (Department of Mathematics and Statistics University of Naples Federico II)
  • Andreas Nuernberger (Otto-von-Guericke University of Magdeburg)
  • Arno Knobbe (Universiteit Leiden)
  • Bruno Cremilleux (Universite de Caen)
  • Nuno Escudeiro (ISEP – Instituto Superior de Engenharia do Porto)
  • Melissa Turcotte (LANL)
  • Rudolf Kruse (University of Magdeburg)
  • Antonio Salmeron (University of Almería)
  • Johannes Fürnkranz (TU Darmstadt)
  • Martin Atzmueller (Tilburg University)
  • Ronaldo Prati (Universidade Federal do ABC – UFABC)
  • Lubos Popelinsky (KD Lab, Faculty of Informatics, Masaryk University)
  • Frank Höppner (Ostfalia University of Applied Sciences)
  • Ricardo Cachucho (LIACS)
  • Vera Migueis (University of Porto)
  • Jilles Vreeken (Max-Planck Institute for Informatics and Saarland University)
  • Saso Dzeroski (Jozef Stefan Institute)
  • Ruggero G. Pensa (University of Torino, Italy)
  • Vítor Santos Costa (University of Porto)
  • Tias Guns (Vrije Universiteit Brussel (VUB))
  • Ana Aguiar (University of Porto)
  • Myra Spiliopoulou (Otto-von-Guericke- university Magdeburg)